22 April 2003, 15:39

Krivobokov, Yury Alexandrovich

Deputy of the People's Assembly of Karachayevo-Cherkessian Republic of the second convocation from Cherkessk constituency No. 14.

Member of the People's Assembly Committee for National Policy, International and Regional Relations, Public Unions and Religious Organizations Affairs, and Mass Media.

Born December 13, 1952, in the city of Cherkessk. College degree. In 1975, graduated from Novocherkassk Polytechnic Institute. Master of Technical Sciences (kandidat tekhnicheskikh nauk), professor.

Started employment activities in 1975 as the assistant of Electrochemistry Department, Novocherkassk Polytechnic Institute, then worked as the Department's aspirant and senior scientific associate of these Institute until August 1981. From 1981 till 1989, was a docent and dean of Irkutsk Polytechnic Institute. From 1989 till 1996, was pro-rector of Angara Technologic Institute. From September 1996, was the pro-rector of Karachayevo-Cherkessian State Technologic Institute and a College Director. Since March 2001, was acting rector, and since November 2001, was the rector of Karachayevo-Cherkessian State Technologic Institute.

All news

May 20, 2019 17:54

  • Relatives tell about search of the housing of Ingush MP's son

    Investigators believe that Daud Mamilov, a son of an Ingush MP, was involved in creating a terrorist unit and took oath to the "Islamic State" (IS), a terrorist organization, banned in Russia by the court. Law enforcers spent many hours searching the house and seized cell phones, a child's tablet and books in the Arabic language, said Daud's wife.

May 20, 2019 17:38

May 20, 2019 17:28

May 20, 2019 13:50

May 20, 2019 13:36

News archive